Nakliyesi gerçekleştirilecek Tekstil ürünlerinin kırışmaması, ezilmemesi, istiflenmeden, kumaşların zarar görmeden taşıması için nakliye kamyonunda askı takılarak taşınmasıdır. Dolap askılarının nakliye kasasındaki hali de denilebilir.
Taşımacılık sektörü, ev, ofis ve kurumsal olarak birçok alanda taşıma yapan bir sektördür. Taşımacılık yapılan bu alanlardan bir tanesi de tekstil ürünlerinin taşımacılığıdır. Tekstil sektörü ekonomik kalkınmada ülkeler için oldukça önemlidir. Tekstil sektöründe zaman zaman yapılan fuarlar, defileler ve ihracat ve ithalat nakliyeleri, bu transferlerde askılı taşımacılığı oldukça önemli kılmaktadır. Tekstil sektöründe Ayrıca kısa süreli döngüler mevcuttur. Çünkü moda sektörü mevsimsel değişiklikleri, tercih farklılıklarını içerir ve büyük rekabetten dolayı Tekstil firmalarının, tedarikçisi oldukları Yurtiçi ve yurtdışı firmaların ürünlerinin Teslimini sağlayacak bir lojistik Ağa yaratmaya iter.

Askılı Taşıma Sistemine taşımalar özel donanımlı araçlarla yapılır, araç içerisinde ürünler Tekstil depolarındaki askılı halleri ile taşınır, kolili taşıma sistemleri de söz konusudur. Bu seçenek sayesinde ürünler özellikle ütüsü bozulmadan, lekelenme ve tozlanmaya karşı korunaklı hijyenik koşullarda dış etkilerden de korunarak alıcıya teslim edilir. Ürünün kalitesinde hiç bir eksilme olmaz. Lojistik firması ürünlerin Güneş ile temasından kaçınılmalıdır. Tekstil ürünlerinin ışıkla teması ve 15-20 derece üzerindeki sıcaklıklarda taşınması üründe deformasyonlara neden olur. bu koşulları sağlayacak araçlar kullanılmalıdır. Askılı taşıma araçlarını içi askıları paslanmaz çelikten olmalıdır, ürünler taşınmadan önce araç içinin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir Lojistik firması askılı ürünlerin araçları yüklenmesinden alıcıya teslim edilmesine kadarki süreçte karşılaşılabilecek sorunlara karşı ürünleri sigorta ile koruma altına almalıdır.

ARZU ACARER
Dış Ticaret Müdürü
x
Yılmaz Ukan
Genel Müdür
Arzu Acarer
Dış Ticaret Müdürü
Selma Azizoğlu
Muhasebe