Deniz yolları üzerinden, limanlar arası transfer işleminin gerçekleştirilmesi, ürünlerin nakledilmesi, istenilen yere, istenilen zamanda gönderilmesidir.Deniz yolları üzerinden, limanlar arası transfer işleminin gerçekleştirilmesi, ürünlerin nakledilmesi, istenilen yere, istenilen zamanda gönderilmesidir.Tam bir profesyonellik gerektirir. 

Verilecek süreler, yapılacak işlemler, uluslararası işlemler ve benzeri her türlü konuda, profesyonel ekipler tarafından, hizmetlerin sunulması gerekmektedir. Farklı yük seçeneklerinin gündeme getirilmesi, farklı sistemlerin belirli bir noktadan diğer bir noktaya gönderilmesi mümkündür.Bilindiği üzere dünya genelinde yaklaşık 4.600 adet liman bulunmaktadır. Denizyolu taşımacılığı ifadesi ise, bu limanlar arasında düzenli taşımacılık hizmetlerinin, lojistik hizmetlerinin verilmesi anlamına gelmektedir. 

Denizyolu Taşımacılığında Yükler

Karayolu taşımacılığında ya da havayolu taşımacılığında olduğu gibi, denizyolu taşımacılığında da belirli sistemler geçerlidir. Denizyolu taşımacılığında yük çeşitleri nelerdir? Sorusunu genel başlıklar da şu şekilde cevaplamak mümkündür: 

FCL ile LCL konteynırlar ile ithalat ve ihracat taşımaları.
Türkiye aktarmalı, her türlü transit taşımalar.
Opentop ya da flatrack, reefer ya da ISO tank  gibi özel konteynır taşımacılığı.
Yurt içi dağıtım hizmetleri.• Dökme yük ve genel kargo taşımacılığı.
Kapıdan kapıya lojistik taşımacılık.
Endüstriyel madde taşımacılığı.
Genel başlıklar ile verilmiş yük çeşitleri ifadesinin içerisinde; aklınıza gelebilecek her türlü ürünün bulunması mümkündür.
Endüstriyel madde taşımacılığı ifadesinde, hammadde, çimento, demir, çelik ürünleri bulunabilir. 
Kapıdan kapıya taşımacılık hizmetlerinde, her türlü proje taşımacılığı, gümrükleme hizmetleri bulunabilir.
Dökme yük ve genel kargo taşımacılığı anlayışında, aklınıza gelebilecek tüm toprak, çimento ve benzeri malzemeler yer alabilir.
Genel kargo taşımacılığı anlayışında, denizyolu ile taşınması düşünülen personel dahil olmak üzere, hayvan dahil olmak üzere, her türlü taşımacılığın gündeme gelmesi söz konusu olabilir.
Yine genel taşımacılık hizmet anlayışının içerisinde, değerli cevherler, çelikler, demirler, araçlar, iş makineleri ve benzeri enstrümanların bulunmasını da söz konusu olabilir.
x
Yılmaz Ukan
Genel Müdür
Arzu Acarer
Dış Ticaret Müdürü
Selma Azizoğlu
Muhasebe